Aby pisać po polsku, stosując zarazem poprawną stronę kodową, czyli ISO-8859-2, trzeba dysponować odpowiednimi narzędziami. Problem ten dotyczy posiadaczy Windows, natomiast użytkownicy Linuksa nie muszą się o nic martwić, gdyż ISO jest standardem w tym systemie.
Rozważmy po kolei możliwe rozwiązania w Windows.
Czołowe polskie edytory HTML, jak Pajączek (shareware), WebSite PRO (freeware), ezHTML (freeware), Tiger II Millenium (shareware), Kicia (freeware), HTML-owiec (shareware) czy Zajączek (freeware) nie wymagają stosowania odrębnych klawiatur i czcionek ekranowych, gdyż same automatycznie konwertują polskie znaki do wybranej przez nas strony kodowej. Użytkownik może pisać bezpośrednio za pomocą standardowej klawiatury Windows, natomiast edytor sam dokonuje konwersji przy wczytaniu i zapisie dokumentu.
Poniższe uwagi dotyczą edytorów produkcji zachodniej, jak Homesite, CoffeeCup HTML Editor czy HotDog, a także używanych nierzadko edytorów tekstów, jak EditPad, TextPad czy UltraEdit.
W serwisie Polska Strona Windowsowa (http://windows.online.pl - Grzegorz Klimczewski), znajduje się darmowa klawiatura i czcionka ekranowa w standardzie ISO. Należy przejść na stronę Klawiatura ISO-8859-2 i pobrać klawiaturę o dowcipnej nazwie Izy Kibord dla systemu Windows 95/98/Me lub NT4/2000/XP oraz czcionkę PolskieStrony 2000.
Czcionkę instalujemy poprzez Panel Sterowania: Start - Ustawienia - Panel Sterowania - Czcionki - Plik - Zainstaluj nową czcionkę
Potem wystarczy już tylko wybrać czcionkę EFN PolskieStrony 2000 jako czcionkę ekranową w używanym edytorze HTML. Nie dotyczy to polskich edytorów, które rozwiązują problem samodzielnie.
Polską klawiaturę w standardzie ISO-8859-2 do Windows 95/98/Me instalujemy poprzez uruchomienie polecenia INSTALUJ.BAT. Po instalacji i restarcie systemu od razu można pisać w edytorze HTML. Klawiatura ISO jest dostępna poprzez standardowy przełącznik języków Windows. Polskie znaki są pod odpowiednimi klawiszami z prawym ALT-em oraz pod prefiksem (klawisz `[akcent]+litera). Klawiatura ISO widoczna jest jako islandzka.
Można również stosować nakładkę klawiaturową Polkeyb, autorstwa Andrzeja Górbiela. Nakładka ta działa poprawnie w Windows 95 i 98, natomiast w Windows Millenium niekiedy działa, a w pewnych okolicznościach może już przestać działać (zapewne po zainstalowaniu którejś kolejnej aktualizacji systemu). W Windows 2000 i Windows XP Polkeyb nie działa.
Nakładka pozwala zdefiniować klawiatury w trybie graficznym, choć możliwe jest to za pomocą ręcznego wpisu do pliku WIN.INI. A stąd możesz pobrać za darmo Polkeyb 2.4
Dla ułatwienia podaję treść wpisu. Wystarczy go skopiować do schowka, wstawić do sekcji [PolKeyb] w WIN.NI, zapisać plik na dysku i ponownie uruchomić Windows. Fragment WIN.INI powinien wyglądać następująco:
[PolKeyb]
settings=0 2 10 0 1 10 0
name0=ISO-8859-2
keys0=ACELNOSXZ
lower0=177,230,234,179,241,243,182,188,191
upper0=161,198,202,163,209,211,166,172,175
Problem konwersji już istniejących dokumentów można załatwić "hurtowo" za pomocą specjalnych programów konwertujących. Polecamy przede wszystkim program Ogonki 97 (228 KB), Michała Jaskólskiego - Michał oferuje ją wszystkim za darmo i warto podkreślić, że jego program stał się jednym z najważniejszych narzędzi w "dziecięcym" okresie polskiego Internetu. Niezliczone tysiące osób konwertowały już nim swoje strony, dostosowując je do zalecanego standardu.
Jeśli ktoś nie chce używać klawiatury ISO, może pisać w standardzie Windows-1250, a potem konwertować stronę do standardu ISO-8859-2 za pomocą programu Ogonki'97. Jednak gdy będziemy chcieli dokonać poprawek i uzupełnień takiej strony, konieczne będzie ponowne przekodowanie do Windows (na czas edycji), a potem z powrotem do ISO. Jest to dość uciążliwe, ale niewątpliwie skuteczne.